ízületek

Kattognak az ízületeid? Mit tehetsz ellene?

Az ízületeink sokféle hangot képesek produkálni – kellemetlen és kínos helyzeteket teremtve azzal, hogy ropognak, kattognak, sercegnek. De vajon mit jelentenek ezek a váratlan hangok? Jelzés értékűek, utalnak valami gondra, meg kell-e ijedni tőlük? Kóros folyamatok zajlanak vagy csak az öregedés természetes velejárói? A kattogó izületek kezelése is számos kérdést vet fel, amelyekre az alábbi cikkből kiderülnek a válaszok.

Kattogó ízületek – kényelmetlen helyzetek

Az ízületek kattogása nagyon sokakat zavar, ezért sokan fordulnak szakemberhez is (vagy legalább rákeresnek az interneten az okokra). A panasz jellegzetes, bizonyos mozgásoknál egy-egy ízületnek hangja van: például lépcsőzésnél ropog a térd vagy kattog a váll a takarításnál. Mindenkinek volt már ilyen “élménye”, és biztos, hogy megfordult a fejében az a gondolat, hogy ez bajt jelez.

Egy autó esetében, ha szokatlan hangokat hallunk tudjuk, hogy az már nagy eséllyel az elhasználódás, vagy károsodás jele. Szerencsére ez a testünk esetében nem így van. Az élő szervezet ugyanis ha baj van, akkor azt fájdalom formájában jelzi. A kattogás ezért önmagában még nem feltétlenül jelent problémát.

Miért foglalkozunk mégis a kattogással?

Aki azt tapasztalja, hogy kattog, ropog az ízülete, előbb vagy utóbb elkezd aggódni, hogy vajon miért van ez, és a félelem útjára lépve mégiscsak eljut addig, hogy romlik az életminősége.

2017-ben Claire J Robertson és társai egy kutatást végeztek arra vonatkozóan, hogy hogyan befolyásolja a térd kattogása az emberek viselkedését és érzelmi állapotát. Olyan 18 év feletti alanyokat vizsgáltak, akiknek a térdkalács körül volt fájdalma, de nem volt kimutatható ízületi károsodás. A kapott válaszokból látszott, hogy:

  • Ha nem értették a hangok okát, az ingerültséggel, aggódással töltötte el őket.
  • Sokan a korai öregedés és a kopás jelének vélte a kattogást.
  • Ennek eredményeképpen öregnek érezték magukat, és csökkentették az aktivitásukat.
  • Ha az idős rokonok között volt térdproblémás, akkor maguknak is ugyanazt a végkimenetelt prognosztizálták.
  • A hangok elkerülése érdekében mellőzni kezdtek bizonyos tevékenységeket, megváltoztatták a mozgásukat.

A vizsgált személyek frusztrációját tovább fokozta, hogy környezetüktől ellentétes reakciókat kaptak: egyik oldalon ott voltak azok a családtagok, ismerősök, akik biztosra mondták, hogy a zajos ízület valami komoly probléma jele. A másik oldalon pedig azok a szakemberek, orvosok, terapeuták álltak, akik csak legyintettek a problémára. És akkor még az internet hatásairól nem is beszéltünk, ami mindig attól függően döntötte el a mérleget, hogy mennyire ásta bele az érintett a témába.

Robertson kutatásában akadtak azért néhányan, akiknek korábban elmagyarázták, mitől lehet a ropogás, kattogás, és így sokkal gyorsabban felülemelkedtek ezen a kellemetlenségen, és bátran folytatták az addigi aktív életüket.

Valóban ne törődjünk a kattogó ízületekkel?

Léteznek olyan kórképek, ahol a kattogás jelenléte valóban olyan tünetnek számít, amire figyelni kell, de ez szinte sosem áll önmagában: mindig vannak más panaszok is mellette, mint például a fájdalom, a duzzanat, vagy a mozgástartomány beszűkülése stb.

Nem jellemző, hogy akinek ropog a térde, annak a fájdalma nagyobb a lépcsőzésnél, a guggolásnál, vagy kevésbé lenne mozgékony. Az eredmények alapján az is látszik, hogy azon személyeknél is előfordul ropogás, pattogás, akiknek egyébként semmilyen panaszuk nincs.

Miként tudjuk megkülönböztetni, hogy a hallott hang egy kóros folyamat jele vagy normális, élettani jelenség?

Legtöbbször az egyszeri, éles, durranásszerű hangok valóban valamilyen sérülés jelzői, pl. porc-n vagy szalagszakadásé, de ilyenkor egyértelmű trauma éri a testünket. Ha a kattogás, gyakori, a mozdulat függvényében állandó, akkor azt kell vizsgálni, hogy kíséri-e fájdalom, gyulladt-e az ízület, illetve lehet-e valamilyen korábbi sérüléshez kötni. Ha ilyesmi nem áll fenn, akkor próbáljunk megnyugodni és arra gondolni, hogy a gyomrunk mordulásától sem esünk azonnal kétségbe. Persze az is sokat segít, ha konkrétan tudjuk a hangok okát, így lássunk pár indokot arra, hogy az ízületeknél mi eredményezhet auditív jelenséget.

Mozgás alkalmával az ízületet alkotó részeknél súrlódás és különböző típusú vibráció keletkezik, ami akusztikus energiaként a bőrfelszín felé próbál terjedni. Az útja során számos akadályba ütközik, ami miatt visszaverődik az energia zöme a test belseje felé, de egy kis része hang formájában mégis szabadon távozik, amit speciális eszközökkel vagy akár szabad füllel is érzékelhetünk. A hang a frekvenciájában, a csúcsértékében és az időtartamában is különbözik akkor, ha az fiziológiás és akkor, ha az kóros.

Fiziológiás okok lehetnek (amikor nincs szervi elváltozás):

  • a belső nyomás változásának következtében kis buborékok gyors képződése és kipukkadása a szinoviális (ízületi) folyadékban
  • az anatómiai struktúrák hirtelen elválásával légüregek képződése
  • a szalagok pattanása,
  • az ízületi membrán beragadása
  • hipermobil meniscus a térdben (gyakori serdülőknél)
  • műtét utáni kiélesedett figyelem, szorongás

Patológiás okok lehetnek (amikor szervi elváltozás van):

  • különböző csontos kinövések, oszteofiták
  • a térd meniscus-sérülése
  • gyulladt, duzzadt, rigid belhártya
  • ízületi instabilitás
  • teljes térd-arthroplasztika utáni kóros zajok, pl. a hegszövet beszorulása

Hogyan kezelhetőek a kattogó ízületek?

Ha a hangok eredete fiziológiás, akkor az a legjobb, ha elfogadjuk a helyzetet, és úgy viszonyulunk hozzá, mint a motor alapzúgásához. Akinek alacsonyabb a fizikai aktivitása, annak érdemes testmozgást rendszeresíteni az életébe, ez ugyanis javítja az izmok, az inak állapotát, és segíti az ízületi folyadék termelődését.

Abban az esetben, ha nagy a valószínűsége annak, hogy a háttérben valamilyen szervi probléma húzódik meg, érdemes szakemberhez fordulni. A kezelésnél szóba kerülhet gyulladáscsökkentő terápia, gyógytorna, manuálterápia vagy akár műtét is, amennyiben az előző eljárások nem járnak sikerrel.

forrás: Sherlock Rehab